ŠKODA - Simply Digital

25. 4. 2019

První digitální showroom značky ŠKODA v ČR otevřen v Plzni

Nová definice vztahu zákazníka a obchodníka – v Plzni vznikl první a největší digitální showroom značky ŠKODA v Evropě, který prezentuje produkty i služby atraktivním způsobem

› Koncept digitálního showroomu zahrnuje množství inovativních prvků a počítá s několika zónami, v nichž se má zákazník cítit příjemně

› Zákaznická cesta se mění, ale jedna jistota zůstává: síť autorizovaných obchodníků bude i nadále plnit nezastupitelnou úlohu

Praha/Plzeň, 25. dubna 2019 – První digitální showroom značky ŠKODA v ČR vyrostl v Plzni, co do rozlohy prodejní plochy je největší tohoto typu v Evropě. Autorizovaný obchodník Autocentrum Jan Šmucler ho slavnostně otevřel pro veřejnost u příležitosti zahájení prodeje nového vozu ŠKODA SCALA. Mladoboleslavská automobilka se i tímto krokem připravuje na éru, v níž digitalizace prodejního a servisního kanálu hraje čím dál tím větší roli. Nový koncept showroomu klade důraz na zážitkové programy, které zákazníkům umožní interaktivní nákup automobilu v příjemné atmosféře.

Digitální svět se rychle stává klíčovým pro každodenní život stále širší skupiny obyvatelstva. Zprostředkuje zábavu, emoce ale i pomoc. Tento trend postupně proniká i do showroomů značky ŠKODA, které se v budoucnu stanou nedílnou součástí digitálního světa. Pouze tímto způsobem lze vyjít vstříc chování dnešních zákazníků a nabídnout jim jedinečný zážitek z interaktivního nákupu. V digitálním showroomu se tak propojuje obchodní prostor v tradičním smyslu toho slova s osobním přístupem a méně formální atmosférou. Přináší také významné novinky do způsobu prodeje, což umožní zákazníkům vychutnat si zcela novou úroveň zkušeností.

„Otevření prvního digitálního showroomu značky ŠKODA v České republice vnímáme jako významný začátek nové epochy ve vztahu mezi zákazníky a prodejci,“ říká ředitel ŠKODA AUTO Česká republika Luboš Vlček. „Naše automobily již do éry digitalizace a konektivity vstoupily, prodejní a servisní místa je musejí následovat. Digitální showroom se tak stane místem, kde se zákazníkovi představí individuální mobilita ve své komplexní podobě,“ dodává Luboš Vlček

„Dnešní digitální zákazník očekává nejen kvalitní produkt, ale i související služby a zážitek, který mu bude ušit tzv. na míru, resp. bude personalizovaný,“ říká Miroslav Holan, vedoucí rozvoje autorizované obchodní sítě značky ŠKODA v ČR. „Nejedná se však o významnou změnu pouze pro zákazníky, především naši autorizovaní partneři se musejí adaptovat na nové trendy dnešní digitální doby,“ dodává Miroslav Holan.

Koncept digitálního showroomu obsahuje řadu chytře umístěných inovativních nástrojů se specifickými funkcemi, které zatraktivňují jednotlivé oblasti prodejní plochy, nabízejí kvalitnější služby a umožňují vytvářet předem definované zóny sloužící konkrétnímu účelu. Vyšší standardy služeb umožňují mj. interaktivní připojená zařízení, která zvyšují kompetence prodejců. Větší plocha je výhodou při zákaznickém dialogu v neformálním prostředí. Otevírá možnosti pro efektivnější prezentaci marketingových a propagačních materiálů i speciálních nabídek pro následné služby.

Uvítací prostor je pojat méně formálně než tradiční recepce. Prodejci jsou připraveni nabídnout zákazníkům pomoc nebo je navést k určitému modelu. Na tabletech mohou prodejci vizualizovat konkrétní model, který může být dále v reálném čase zrcadlen na velkoplošných OLED panelech a lépe tak přiblížit vlastnosti daného automobilu.

Vizualizační zóně dominuje velkoformátová videostěna s až 9 obrazovkami. Velký displej s rozlišením 4K zde má několik funkcí. Především láká kolemjdoucí do showroomu záběry vozidel v akci, aktuálními událostmi nebo akčními nabídkami. Prostor s vybraným modelem značky ŠKODA zůstává středobodem digitálního showroomu. Vystavené modely jsou zvýrazněny informačním stojanem s 22palcovou dotykovou obrazovkou, kde si zákazníci mohou sami procházet hlavní funkce vozu, ale také měnit jeho barvu, design kol a další doplňky. Prezentované vozy jsou nově vystaveny formou tzv. tematických ostrůvků, které jsou vždy stylizovány s ohledem na zaměření a DNA daného modelu.

Prostor k jednání o kupní smlouvě a financování je oázou klidu daleko od shonu klasické prodejní plochy showroomu. V této zóně je umístěna LED televize, která zobrazuje obsah tabletu. Příjemné prostředí zde vytváří ty nejlepší podmínky pro interakci se zákazníkem.

Zóna hlavních novinek je příležitostí k vyzdvižení všech předností konkrétní modelové řady nebo doplňkového sortimentu z kolekce ŠKODA. Nachází se v nejatraktivnějším místě showroomu a je vybavena interaktivním dotykovým stolem. Pomocí něho prezentují prodejci zákazníkům vše, co je zajímá.

Relaxační zóna láká nové zákazníky a těm stávajícím dává důvod pro opakovanou návštěvu showroomu. Tady mohou návštěvníci komunikovat díky bezplatnému Wi-Fi připojení, sledovat televizi nebo jen relaxovat u kávy. Zákazníci, kteří právě nechtějí využívat služeb prodejců, mohou navštívit samoobslužnou zónu s dotykovými obrazovkami, která zahrnuje všechny úkony spojené s výběrem a detailní vizualizací automobilu.

Přestože řada zákazníků již coby prvotní zdroje informací nevyhledává kamenné showroomy a díky inovativním službám jako ŠKODA Online mohou dokonce uzavřít celý obchod z pohodlí vlastního domova či kanceláře, význam prodejních míst neklesá a nebude klesat ani v budoucnu. Showroomy značky ŠKODA se však pozvolna transformují do nové podoby tak, aby splnily požadavky digitální zákazníků dnešní doby. Přes všechny komunikační možnosti současnosti představuje osobní návštěva obchodníka zkušenost, která není přenositelná žádnou technologickou vymožeností, a to včetně Rozšířené (Augmented) nebo virtuální (Virtual, VR) reality. Proto bude značka ŠKODA ve spolupráci se svými autorizovanými partnery i nadále investovat do modernizace prodejní a servisní sítě, kterou vnímá jako základní pilíř zákaznické spokojenosti.

Co je Škoda digital concept

ŠKODA posiluje své aktivity v segmentech „Celopodniková digitalizace“, „Konektivita/Connected Car“ a „Koncepce budoucí mobility“

› Digitalizace je součástí všech oblastí Strategie 2025

› Jako průřezová funkce se bude digitalizace v budoucnu týkat všech oblastí podniku

Mladá Boleslav, 21. června 2016 – ŠKODA AUTO rozšiřuje svou organizaci o novou oblast ,Digitalizace‘. Česká automobilka tak vytváří důležitý předpoklad pro vytváření řešení, odpovídajících současným technologickým změnám. Úkolem oblasti ,Digitalizace‘ bude mimo jiné vývoj nových projektů a služeb mobility. Kromě toho má tato oblast připravit celý podnik na digitální transformaci.

„Již po několik desetiletí udávají inovace digitální techniky tón v mnoha oblastech našeho života i našeho průmyslového odvětví,“ říká předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO Bernhard Maier. „Tento vývoj mezitím nabral takovou razanci, že zastiňuje vše, co bylo předtím. Automobil je v tomto případě pouze částí převratné změny. Díky inovativním technologiím bude mobilní život našich zákazníků lehčí, efektivnější a zajímavější,“ říká Maier.

Digitalizace je považována za klíčovou myšlenku nedávno avizované Strategie 2025 společnosti ŠKODA AUTO. Jako tzv. průřezová funkce zahrne všechny oblasti podniku – od vzdělávání a školení personálu přes vývoj za pomoci moderních technologií, virtuální reality a 3D-technologie až po výrobu v duchu Průmyslu 4.0. Klasická oblast podnikání společnosti ŠKODA AUTO – výroba automobilů – bude do budoucna ještě silněji ovlivněna digitalizací.

Význam digitalizace pro automobilový průmysl vysvětlil předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO Bernhard Maier na příkladu změn ve významu telefonu: „Pro lidstvo znamenal vynález telefonu revoluci, protože umožňoval komunikaci na velkou vzdálenost v reálném čase. Telefony existují dodnes a je jich víc než kdykoli předtím. Jejich charakter a jejich využití se ale kompletně změnily. Telefon je dnes inteligentním nástrojem. S jeho pomocí si mohou uživatelé organizovat a utvářet svou práci, svůj volný čas – ano, v zásadě celý svůj život. Pro telekomunikační průmysl to znamenalo podstatnou změnu obchodního modelu. Podobná změna dnes čeká i automobilový průmysl.“

Doplňující informace

Kontakt pro média

Stáhnout Media box

Fotografie

Štítky

25. 1. 2017

ŠKODA rozšiřuje zážitek zákazníků o digitální showroom

› Prodejní poradce značky ŠKODA přivede zákazníka pomocí videohovoru živě do reálné expozice a představí mu modely značky ŠKODA na obrazovce

› První digitální showroom spojuje zážitek ze skutečné návštěvy showroomu prodejce s výhodami online vyhledávání

› Při spuštění digitálního showroomu ve Španělsku se mohou zájemci seznámit s modely ŠKODA SUPERB a ŠKODA KODIAQ

Mladá Boleslav/Madrid, 25. ledna 2017 – ŠKODA otevřela svůj první digitální showroom. Uživatelé internetu se mohou nyní na vlastním počítači, tabletu nebo smartphonu seznámit s modely značky ŠKODA téměř stejně důkladně jako v reálném autosalonu. Prostřednictvím videohovoru pozve poradce zákazníky do expozice a živě jim předvede modely značky ŠKODA. Má-li zákazník speciální dotazy, například týkající se obsluhy systému infotainmentu, předvede mu poradce funkčnost přímo na palubní desce vozu v kokpitu – díky mobilním kamerám je zákazník přímo u toho. ŠKODA spustila digitální showroom jako pilotní projekt ve Španělsku.

„Propojili jsme zákazníkům zážitek ze skutečné návštěvy autosalonu s výhodami digitální prezentace a dnes můžeme představit první digitální showroom značky ŠKODA,“ říká Werner Eichhorn, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO zodpovědný za oblast prodeje a marketingu. „Poradce v digitálním showroomu se pro zákazníka stane okem a uchem. Se zákazníkem zahájíme dialog v digitálním prostředí, na něž jsou zvyklí a vzbudíme v něm zájem o osobní návštěvu autosalonu ŠKODA a testovací jízdu,“ dodává Eichhorn.

ŠKODA vytváří zážitek zcela nového druhu, který zákazníky a partnery značky ŠKODA ještě těsněji semkne: prostřednictvím španělských webových stránek značky ŠKODA www.skoda.es mají nyní zájemci možnost vést s expertem značky ŠKODA online rozhovor a seznámit se s nejnovějšími modely značky v přímém přenosu na obrazovce počítače, tabletu nebo smartphonu. Pomocí jednoduché ikony na úvodní stránce mohou na uvedené telefonní číslo zavolat buď sami, vyžádat si, aby jim poradce ihned zavolal zpět, nebo si vybrat požadovaný termín.

Rozhovor probíhá po videotelefonu. Odborník vezme volajícího v přímém přenosu do expozice s aktuálními modely značky ŠKODA. Dvanáct stacionárních kamer a čtyři mobilní kamery ukazují vozy z několika perspektiv. Poradce může představit exteriér i interiér vozu, ukázat ,Simply Clever‘ řešení, vysvětlit detaily, jako logiku menu systémů infotainmentu – a zodpovědět individuální dotazy. Pokud se potenciální zákazník zajímá například o zavazadlový prostor, může jej poradce pomocí mobilní kamery dovést k zádi vozu a předvést zavazadlový prostor v přímém přenosu.

Při rozhovoru ve virtuálním showroomu poradce zákazníka provází při online-konfiguraci vozu dle jeho přání a při hledání prodejce v jeho blízkosti. S expertem lze při telefonickém rozhovoru také domluvit termín testovací jízdy. Pomocí chatovacího políčka může zákazník psát textové zprávy a zasílat tak jméno, adresu nebo platební údaje. Navíc může posílat i soubory – například konfiguraci vozu, kterou si předtím sestavil.

V prvním digitálním showroomu bude zpočátku k dispozici špičkový model ŠKODA SUPERB a – ještě před oficiálním zahájením prodeje – také nová ŠKODA KODIAQ. Uživatelé tak v předstihu získají zajímavý pohled na první velké SUV značky. Poradce zákazníkům model KODIAQ představí do všech detailů a na přání s nimi vůz přímo nakonfiguruje a objedná.

Souběžně s budováním virtuálního zážitku ŠKODA nyní dokončuje celosvětovou modernizaci svých showroomů. Česká značka má na celém světě téměř 3 200 smluvních partnerů, přičemž více než 75 procent z nich je již na začátku roku 2017 v novém korporátním designu. V modernizovaných autosalonech budou zákazníci přivítáni svěžím prostředím značky. Ústředním bodem nového konceptu showroomu je osobní, přímá a otevřená komunikace se zákazníky.

How Can We Help You?

Contact us

Other insights